XTB Opinie

Jeśli planujesz korzystać z brokera XTB do tradingu lub inwestowania, musisz najpierw przeczytać tę recenzję. Czy znasz już opinie klientów i prowizje brokera? Czy wiesz, czy ich platforma tradingowa dobrze działa? Czy oferują konto demo? Jaka jest minimalna wpłata? Czy to jest wiarygodny broker, czy oszustwo? Jeśli chcesz szybko poznać naszą opinię, to możemy powiedzieć, że XTB jest jednym z głównych brokerów w Polsce w 2021 roku. Oczywiście ma również wady, więc w tym przeglądzie przeanalizujemy zarówno dobre, jak i złe cechy (kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy).

web

Czy jest bezpieczny? Czy jest wiarygodny? Czy to oszustwo?

Jedną z kwestii, które najbardziej niepokoją inwestorów, jest wybór wiarygodnego brokera internetowego. W ostatnich latach pojawili się brokerzy z bardzo atrakcyjnymi ofertami, które w rzeczywistości były oszustwem i chcieli jedynie pieniędzy swoich klientów. Zasadniczo oszuści mają szereg cech, które pomagają nam ich odkryć. Najważniejsze jest to, że nie są oni regulowani. Dlatego powinniśmy upewnić się, czy interesujący nas broker jest podlega regulacjom. Czy XTB jest regulowany? Odpowiedź brzmi tak.

regulation

XTB to nazwa handlowa firmy X-Trade Brokers Dom Marklerski, S.A. Jeśli jesteś Polakiem, będziesz korzystać z oddziału w Polsce. Dlatego XTB jest regulowany w Polsce. Ponadto jest również regulowany w innych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania poprzez FCA lub Niemcy w Banif. Ponadto XTB jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oprócz regulacji jest też drugi aspekt, który zwiększa bezpieczeństwo XTB, a chodzi o to, że mają oni fizyczne biuro w Polsce, a dokładniej w Warszawie. Oczywiście samo posiadanie biura nic nie znaczy, ponieważ wielu brokerów, którzy działają tylko online, jest równie bezpiecznych, jako że ich regulacja jest podobna. Jednak wielu inwestorów uspokaja fakt, że istnieje konkretne miejsce, do którego mogą się udać, jeśli mają jakiekolwiek problemy.

W świetle tego wszystkiego naszym zdaniem XTB jest poważnym i wiarygodnym brokerem. Przy założeniu, że 100% bezpieczeństwa nie istnieje, wszystko wydaje się wskazywać na to, że XTB jest godny zaufania.

Prowizje i spready

Skoro wiemy już, że broker nie jest oszustwem, kolejnym aspektem do przeanalizowania są opłaty. Niewiele rzeczy jest równie ważne dla handlowców jak prowizje, więc opłaty wymagają osobnej sekcji. Generalnie XTB nie pobiera prowizji za operowanie, a główny koszt dla inwestora pochodzi ze spreadów. Jednakże jest prowizja wynosząca 0,08% kwoty każdej transakcji na kontraktach CFD na akcje i indeksy oraz 0,10% na akcje syntetyczne o wartości co najmniej 8 euro. Ponieważ prowizje nie są wysokie, zamiast koncentrować się na nich, zwrócimy szczególną uwagę na spready, czyli to, gdzie trafia najwięcej pieniędzy.

account

Spready, w przypadku XTB, zależą od rodzaju konta, która zakontraktowałeś. Istnieją trzy rodzaje kont w XTB:

 • Basic (Podstawowe)
 • Standard
 • Pro

Pro ma najniższe spready, ale minimalny depozyt początkowy jest wyższy. Z kolei Basic nie wymaga minimalnej wpłaty, więc możesz zacząć od 0 euro. Teraz, kiedy to już wiemy, przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

Opłaty na koncie Basic (stałe)

Konto Basic to konto o najwyższych spreadach spośród 3 typów kont XTB. Jeśli jednak porównamy je z podobnymi kontami podstawowymi u konkurencji, to zobaczymy, że spready XTB są całkiem dobre. To konto ma również tę zaletę, że nie wymaga minimalnego początkowego depozytu.

Jak wiadomo, spread dla każdego rodzaju zasobu jest inny. Oznacza to, że jeśli interesuje Cię rynek Forex, to będzie Cię dotyczył spread najpopularniejszej pary walutowej, euro/dolar, ale jeśli jesteś zainteresowany czymś innym, to spread też będzie inny. To samo dotyczy reszty walut i towarów. Uniemożliwia to wyświetlenie pełnej i dokładnej listy spreadów każdego instrumentu. Na koniec należy wyjaśnić, że spready na tym koncie są stałe, w przeciwieństwie do konta Standard, gdzie są one zmienne. Dlatego jeśli chcesz zobaczyć szczegółowo stawki konta Basic XTB, kliknij tutaj (79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD).

Opłaty na koncie Standard (zmienne)

Na tym koncie spready są zwykle niższe niż na koncie Basic. Oprócz tego jest jeszcze jedna ważna różnica, a mianowicie, że spready tutaj są zmienne, to znaczy, że zmieniają się w czasie i w zależności od warunków na rynku.

spread

W tym przypadku spready również różnią się w zależności od rodzaju aktywu i w obrębie każdego z nich, ale również zmieniają się w czasie, jak już wyjaśniliśmy. Uwzględniając to, średnie spready są dość atrakcyjne, jeśli porównamy znów z innymi brokerami internetowymi, takimi jak Plus500 czy eToro. Na przykład średni spread dla pary walutowej euro/dolar wynosi 0,00009 w dniu pisania tego artykułu w 2021 r. Oznacza to, że spread jest naprawdę niski. Jednakże nie widzimy tutaj wszystkich spreadów, więc jeśli chcesz, możesz kliknąć tutaj, aby zobaczyć opłaty i spready na koncie Standard XTB (79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD).

Opłaty na koncie Pro

Konto Pro jest wyraźnie ukierunkowane na bardziej profesjonalnych odbiorców. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do poprzednich kont, w których możesz zacząć od zaledwie 1 euro, na koncie Pro musisz wpłacić co najmniej 100 000 euro, co jest poza zasięgiem wielu osób.

Pomimo że stawki na dwóch poprzednich kontach są naszym zdaniem dość dobre, na koncie Pro są jeszcze lepsze. Aby dać Ci o tym wyobrażenie, różnica pary walutowej euro/dolar wynosi 0,00003. Dlatego mamy tu do czynienia z jednym z najniższych spreadów na rynku, jeśli nie najniższym ze wszystkich. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących spreadów na koncie Pro  XTB, kliknij tutaj (79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD).

Symulator i demo

Jak wiadomo, kontrakty CFD są produktami wysokiego ryzyka trudnymi do zrozumienia. De facto CNMV uważa, że nie są one odpowiednie dla inwestorów prywatnych. Chociaż można zarobić z nimi dużo pieniędzy, to można również stracić duże kwoty, szczególnie jeśli wykorzystuje się dźwignię finansową. Dlatego, aby umożliwić zdobycie doświadczenia, niektórzy brokerzy oferują konta demo, na których możesz ćwiczyć i nauczyć się, jak działają kontrakty CFD i rynki.

Ogólna ocena symulatora XTB jest bardzo pozytywna zgodnie z opiniami, które udało nam się przeczytać, a my się na pewno z nimi zgadzamy. Konto demo XTB jest całkowicie darmowe, dostępne w języku polskim i pozwala na operowanie 20 000 wirtualnych dolarów, dzięki czemu możesz wykonać wszystkie próby, które chcesz. Ponadto ma tę zaletę, że obejmuje również kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ripple lub Ethereum.

Być może teraz zastanawiasz się, jak to działa i ile warte jest demo. Na pewno symulatory takie jak XTB pozwalają wykonywać te same operacje, co na prawdziwym koncie, ale wirtualnymi pieniędzmi. W ten sposób nie ryzykujesz swoich pieniędzy i możesz samemu zobaczyć, jak zmieniają się ceny i notowania. Ponadto pomaga przyzwyczaić się i nauczyć obsługi platformy tradingowej oraz zrozumieć, jak działa dźwignia finansowa. Ma też wady, to znaczy, że w symulatorze nie czujesz się tak samo jak w przypadku prawdziwych pieniędzy, a psychologia jest bardzo ważną częścią tradingu. Jednak ogólnie możemy powiedzieć, że demo jest bardzo przydatne.

Jeśli chcesz uzyskać bezpłatną wersję demo XTB, wystarczy wybrać przycisk poniżej i kliknąć tam, gdzie jest napisane «DEMO». Następnie podaj swój adres e-mail i kliknij przycisk Dalej. W kilku krokach uzyskasz demo gotowe do użycia (79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD).

demo

Opinie o XTB na forach i w recenzjach

W tej recenzji wspominaliśmy już o opiniach użytkowników XTB. Uważamy jednak, że informacje od klientów są jednym z najważniejszych aspektów podczas sprawdzania brokera. Kto lepiej niż użytkownicy w opiniach ocenia firmę? Jednak w tym momencie jest kilka ważnych problemów, to znaczy, że każda osoba ma inne zdanie i są setki komentarzy w Internecie. Dlatego próbowaliśmy znaleźć najczęściej powtarzane opinie. Ta sekcja dotyczy właśnie tych opinii. Przejrzymy je w dwóch częściach, z rozróżnieniem na komentarze pozytywne i negatywne.

education

Wśród pozytywnych opinii są te, które chwalą XTB za oferowanie dwóch platform. Z jednej strony oferuje swoją platformę z własnym oprogramowaniem xStation 5 z tak zwaną ultraszybką realizacją i screenowaniem rynku, a z drugiej strony Meta Trader 4. Możliwość wyboru jednej z dwóch opcji jest doceniana. Prowizje są ogólnie uważane za niskie, chociaż nie będziemy twierdzić, że żaden inwestor nie denerwuje się koniecznością zapłaty. Jest również wiele opinii na temat bezpłatnych kursów i seminariów internetowych, które oferuje XTB. Regulacja budzi zaufanie, ponieważ XTB jest regulowany w Polsce. Wreszcie są też dobre opinie o wersji demo.

Zobaczyliśmy już zalety, ale każdy ma też wady, a XTB nie jest wyjątkiem – są też negatywne komentarze na temat XTB. Na przykład niektórzy narzekają, że traderzy z większymi pieniędzmi mają lepsze warunki dzięki kontu Pro. Kolejna opinia, którą mogliśmy przeczytać więcej niż raz, dotyczyła czasu trwania wersji demo, której można używać przez 4 tygodnie, a niektórzy chcieliby móc z niej korzystać przez dłuższy czas.

Podsumowanie i linki

Uważamy, że podaliśmy już najważniejsze informacje na temat XTB, dlatego naszym zdaniem jest to dobry moment na zakończenie recenzji. Oczywiście, najpierw chcielibyśmy podsumować najważniejsze aspekty naszej recenzji. Aby to zrobić, poniżej zobaczysz listę tego, co najbardziej nam się podoba, a co nie w XTB.

Podoba nam się

 • Regulowany w Polsce
 • Bezpłatne kursy szkoleniowe
 • Darmowe seminaria internetowe
 • Dwie platformy tradingowe do wyboru
 • Wiele dostępnych narzędzi
 • Rozsądne opłaty i spready
 • Bezpłatne demo
 • Możesz dokonywać wpłat i wypłat kartą, przelewem, z użyciem Paypal i innych metod płatności
 • Kontrakty CFD na kryptowaluty

Nie podoba nam się

 • Symulator ograniczony do 4 tygodni
 • Odmienne warunki w zależności od zdeponowanej kwoty

Załóż prawdziwe konto

Jak widać, ogólnie XTB wydaje się dobrym brokerem do handlu. Mimo to przed zakończeniem chcielibyśmy przypomnieć, że ryzyko w tradingu kontraktami CFD jest bardzo wysokie. Jeśli pamiętając o tym, chcesz uzyskać więcej informacji o XTB lub chcesz zobaczyć, jak otworzyć konto demo lub prawdziwe, możesz przejść do ich oficjalnej strony (79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD).

web